Pomazánok, ktoré si dnes môžete pripraviť doma, je nespočetné množstvo. Okrem klasiky vo forme nivovej, hermelínovej alebo chrenovej sú výborné aj rôzne recepty inšpirované tradíciami, kuchyňou a zvyklosťami iných krajín či kultúr. Medzi ne patrí aj Ljutenica, bulharská nátierka, ktorú môžete konzumovať s mäsom aj chlebíčkami.
Pomazánok, ktoré si dnes môžete pripraviť doma, je nespočetné množstvo. Okrem klasiky vo forme nivovej, hermelínovej alebo chrenovej sú výborné aj rôzne recepty inšpirované tradíciami, kuchyňou a zvyklosťami iných krajín či kultúr. Medzi ne patrí aj Ljutenica, bulharská nátierka, ktorú môžete konzumovať s mäsom aj chlebíčkami.
Ljutenica, známa aj pod názvami Lutenica, Lyutenica či Lyutenitsa, je tradičná balkánska nátierka pochádzajúca z Bulharska. Veľmi obľúbená je však aj v mnohých iných krajinách vrátane Slovenska.
Základom Ljutenice sú paradajky, paprika, baklažán a cesnak, no často sa do nej pridávajú aj ďalšie ingrediencie, ako je napríklad mrkva a cibuľa. Výsledkom je hustá a pikantná nátierka, ktorá je skvelá ako príloha k mäsu či chlebíčkom.
Ljutenica má v Bulharsku skutočne silné korene. Pripravuje sa tu už dlhé roky. V minulosti slúžila predovšetkým ako jeden zo spôsobov uchovania úrody na zimné mesiace. Dnes ju ľudia robia najmä kvôli tomu, aby doplnila a ochutila ich jedlá.
Názov Ljutenica je odvodený od slova “ljut”, čo znamená pálivý alebo pikantný. Nie každá verzia nátierky ale musí byť pikantná. Recepty sa líšia v závislosti od regiónu.
Príprava Ljutenice bola pre Bulharov dôležitou udalosťou na prelome leta a jesene, kedy sa stretali, aby spoločne spracovali zeleninu a spravili si jej zásoby na zimu. Zelenina sa mnohokrát varila vo veľkých kotloch, kde sa dochutila a následne sa nalievala do pohárov.
A síce dnes varenie tejto nátierky nie je takou spoločenskou udalosťou ako pred niekoľkými rokmi, Bulhari na ňu nedajú dopustiť. Vďaka jej univerzálnosti je neoceniteľným pomocníkom pri príprave mnohých pokrmov.
Receptov na Ljutenicu nájdete hneď niekoľko. Niektoré verzie sú pikantné, iné zas viac sladké. Bulhari s nátierkou radi experimentujú a pridávajú do nej rôzne nové suroviny. Základ, ktorý tvorí kombinácia paradajok, papriky, baklažánu a cesnaku, sa však zvyčajne nemení.
Odlišnosti v receptoch si môžete všímať aj za hranicami Bulharska. Napríklad v Srbsku a Macedónsku má Ljutenica o niečo redšiu konzistenciu a spravidla obsahuje chilli papričky, kvôli čomu je pikantnejšia.
Nie je to ale len chuť, ale aj konzistencia, ktorou sa od seba odlišujú jednotlivé verzie Ljutenice. Niektoré domácnosti pripravujú nátierku s väčšími kusmi zeleniny, iné úplne hladký variant.
Ljutenicu môžete natierať ako klasickú pomazánku na čerstvé pečivo alebo obložené chlebíčky. Okrem toho je výborná aj ako príloha k pečenému či grilovanému mäsu, ražniči, steakom, klobásam a rybám.
Ďalej je Ljutenica vhodná aj ako dip k zemiakovým lupienkom alebo čerstvej, grilovanej či pečenej zelenine. Prípadne ňou ochuťte cestoviny, šaláty alebo omelety.
Chceli by ste si pripraviť Ljutenicu sami doma? Vyskúšajte tento overený tradičný recept, na ktorý budete potrebovať:
Postup je následne veľmi jednoduchý:
TIP: Ak by nátierka obsahovala príliš veľké kusy zeleniny, rozmixujte ju v mixéri alebo ju pomeľte v mlynčeku.
Každý deň najlepšie recepty a články
Krátke video ochutnávky, ktorým neodoláte
Vyberajte z najlepších receptov na jednom mieste