NajRecept.sk Pomazánky Výborná k mäsu aj čerstvému pečivu. Vyskúšajte tradičnú bulharskú nátierku Ljutenicu.
Výborná k mäsu aj čerstvému pečivu. Vyskúšajte tradičnú bulharskú nátierku Ljutenicu.
Recept Výborná k mäsu aj čerstvému pečivu. Vyskúšajte tradičnú bulharskú nátierku Ljutenicu.
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
Foto: Depositphotos.com

Pomazánok, ktoré si dnes môžete pripraviť doma, je nespočetné množstvo. Okrem klasiky vo forme nivovej, hermelínovej alebo chrenovej sú výborné aj rôzne recepty inšpirované tradíciami, kuchyňou a zvyklosťami iných krajín či kultúr. Medzi ne patrí aj Ljutenica, bulharská nátierka, ktorú môžete konzumovať s mäsom aj chlebíčkami.

Naďa Černá Naďa Černá    ·   26.9.2024

Výborná k mäsu aj čerstvému pečivu. Vyskúšajte tradičnú bulharskú nátierku Ljutenicu.

Pomazánok, ktoré si dnes môžete pripraviť doma, je nespočetné množstvo. Okrem klasiky vo forme nivovej, hermelínovej alebo chrenovej sú výborné aj rôzne recepty inšpirované tradíciami, kuchyňou a zvyklosťami iných krajín či kultúr. Medzi ne patrí aj Ljutenica, bulharská nátierka, ktorú môžete konzumovať s mäsom aj chlebíčkami.

Čo je Ljutenica?

Ljutenica, známa aj pod názvami Lutenica, Lyutenica či Lyutenitsa, je tradičná balkánska nátierka pochádzajúca z Bulharska. Veľmi obľúbená je však aj v mnohých iných krajinách vrátane Slovenska.

Základom Ljutenice sú paradajky, paprika, baklažán a cesnak, no často sa do nej pridávajú aj ďalšie ingrediencie, ako je napríklad mrkva a cibuľa. Výsledkom je hustá a pikantná nátierka, ktorá je skvelá ako príloha k mäsu či chlebíčkom.

Pomazánka s dlhou históriou

Ljutenica má v Bulharsku skutočne silné korene. Pripravuje sa tu už dlhé roky. V minulosti slúžila predovšetkým ako jeden zo spôsobov uchovania úrody na zimné mesiace. Dnes ju ľudia robia najmä kvôli tomu, aby doplnila a ochutila ich jedlá.

Názov Ljutenica je odvodený od slova “ljut”, čo znamená pálivý alebo pikantný. Nie každá verzia nátierky ale musí byť pikantná. Recepty sa líšia v závislosti od regiónu.

Príprava Ljutenice bola pre Bulharov dôležitou udalosťou na prelome leta a jesene, kedy sa stretali, aby spoločne spracovali zeleninu a spravili si jej zásoby na zimu. Zelenina sa mnohokrát varila vo veľkých kotloch, kde sa dochutila a následne sa nalievala do pohárov.

A síce dnes varenie tejto nátierky nie je takou spoločenskou udalosťou ako pred niekoľkými rokmi, Bulhari na ňu nedajú dopustiť. Vďaka jej univerzálnosti je neoceniteľným pomocníkom pri príprave mnohých pokrmov.

Mohlo by vás zaujímať:
Recept Najlepšia holandská nátierka
Najlepšia holandská nátierka

Rôzne prevedenia Ljutenice

Receptov na Ljutenicu nájdete hneď niekoľko. Niektoré verzie sú pikantné, iné zas viac sladké. Bulhari s nátierkou radi experimentujú a pridávajú do nej rôzne nové suroviny. Základ, ktorý tvorí kombinácia paradajok, papriky, baklažánu a cesnaku, sa však zvyčajne nemení.

Odlišnosti v receptoch si môžete všímať aj za hranicami Bulharska. Napríklad v Srbsku a Macedónsku má Ljutenica o niečo redšiu konzistenciu a spravidla obsahuje chilli papričky, kvôli čomu je pikantnejšia.

Nie je to ale len chuť, ale aj konzistencia, ktorou sa od seba odlišujú jednotlivé verzie Ljutenice. Niektoré domácnosti pripravujú nátierku s väčšími kusmi zeleniny, iné úplne hladký variant.

S čím podávať Ljutenicu?

Ljutenicu môžete natierať ako klasickú pomazánku na čerstvé pečivo alebo obložené chlebíčky. Okrem toho je výborná aj ako príloha k pečenému či grilovanému mäsu, ražniči, steakom, klobásam a rybám.

Ďalej je Ljutenica vhodná aj ako dip k zemiakovým lupienkom alebo čerstvej, grilovanej či pečenej zelenine. Prípadne ňou ochuťte cestoviny, šaláty alebo omelety.

Recept na tú najlepšiu Ljutenicu

Chceli by ste si pripraviť Ljutenicu sami doma? Vyskúšajte tento overený tradičný recept, na ktorý budete potrebovať:

  • 1 baklažán
  • 5 veľkých červených paprík
  • 1 kg paradajok
  • 1 cibuľu
  • 5 strúčikov cesnaku
  • petržlenovú vňať
  • soľ
  • čierne mleté korenie
  • cukor
  • 80 ml rastlinného oleja

Postup je následne veľmi jednoduchý:

  1. Paradajky umyjeme a jemne nakrojíme do kríža. Následne ich sparíme horúcou vodou a zbavíme šupky.
  2. Baklažán očistíme a pozdĺžne prekrojíme. Dužinu mierne nakrojíme a potrieme olejom.
  3. Papriky umyjeme a spolu s baklažánom položíme na gril. Baklažán opekáme dovtedy, kým nebude hnedý a mäkký. Paprikám by sa na šupke mali začať tvoriť čierne fľaky. Na grile ich necháme, kým nebudú spálené zo všetkých strán.
  4. Papriky po opekaní okamžite vložíme do vrecka alebo ich dáme do misky a zakryjeme fóliou, aby sa sparili. Potom ich necháme vychladnúť a zbavíme šupky.
  5. Cibuľu očistíme, nakrájame na drobno a speníme na oleji, ktorý sme dali rozohriať do hrnca. Keď cibuľa mierne zhnedne, pridáme k nej nasekaný cesnak a nakrájané paradajky, papriky a baklažán, ktorý sme vydlabali a zbavili dužiny.
  6. Zeleninu dochutíme soľou, korením a cukrom a dusíme až dovtedy, kým nestratí väčšinu svojej šťavy. Tesne pred stiahnutím z ohňa pridáme nasekanú petržlenovú vňať.
  7. Horúcu zeleninovú zmes dáme do pohárov a sterilizujeme pri teplote 80 °C približne 20 minút.

TIP: Ak by nátierka obsahovala príliš veľké kusy zeleniny, rozmixujte ju v mixéri alebo ju pomeľte v mlynčeku.

Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár