Chuť syra sa odvíja od mnohých faktorov. Okrem značky, doby zrenia či ingrediencií, ktoré výrobok obsahuje, na ňu vplýva aj spôsob skladovania. Ak si naň nedáte pozor, syr môže zatuchnúť, oschnúť a stratiť svoje prirodzené vlastnosti. V akých podmienkach je najlepšie syry uchovávať a čomu sa vyhnúť?
Chuť syra sa odvíja od mnohých faktorov. Okrem značky, doby zrenia či ingrediencií, ktoré výrobok obsahuje, na ňu vplýva aj spôsob skladovania. Ak si naň nedáte pozor, syr môže zatuchnúť, oschnúť a stratiť svoje prirodzené vlastnosti. V akých podmienkach je najlepšie syry uchovávať a čomu sa vyhnúť?
V obchodoch dnes nájdete veľké množstvo syrov, pričom každý druh si vyžaduje iné podmienky a odlišnú teplotu. Kým niektoré môžete nechať v ich originálnych obaloch, iné je lepšie presunúť do plastovej alebo sklenenej nádoby s uzáverom.
Tip: Ak chcete, aby sa chuť syra čo najlepšie rozvinula, pred konzumovaním ho na pár minút vytiahnite z chladničky a nechajte otepliť. Výnimkou, na ktorú tento trik neplatí, sú čerstvé syry. Tie by ste mali zjesť hneď po vytiahnutí z chladu.
Nižšie v tabuľke uvádzame odporúčanú teplotu pre jednotlivé typy syrov:
Typ syra | Odporúčaná teplota |
Tvrdé syry | 10 – 12 °C |
Polotvrdé syry | 8 – 10 °C |
Zrejúce syry | 8 °C |
Syry s modrou plesňou | 8 – 10 °C |
Čerstvé syry | 2 – 8 °C |
Tvrdé a polotvrdé syry, ako je ementál, eidam alebo parmezán, môžete skladovať v potravinárskej fólii, alobale či dokonca v suchej servítke. Dôležité je, aby ste výrobok poriadne zabalili a žiadna z jeho častí nebola odhalená. V inom prípade by mohla vyschnúť.
Ak ste syr poriadne zabalili, no aj tak uschol, skúste ho nabudúce potrieť trochou masla.
Zrejúce syry a druhy s modrou plesňou, napríklad niva, umiestnite do plastovej alebo sklenenej nádoby s tesniacim uzáverom. Vďaka tomu ich nebudete cítiť v celej chladničke.
Samostatnou kategóriou sú plátkové druhy. Tie, ktoré nie sú jednotlivo balené do fólie, je vhodné presunúť do vzduchotesnej nádoby, v ktorej neobschnú.
Vo všeobecnosti platí, že syry by ste nemali nakupovať v zbytočne veľkom množstve. A to ani v prípade, že ich neotvoríte a necháte v originálnom obale. Najlepšie spravíte, keď si vždy zaobstaráte len potrebné množstvo, ktoré budete vedieť skonzumovať do niekoľkých, ideálne piatich až šiestich dní.
Zdroj: Pexels.com
Aj v tomto prípade platí, že trvanlivosť syrov je rozličná v závislosti od toho, aký typ si vyberiete. Druhy s vyšším obsahom sušiny, čiže tvrdé a polotvrdé syry vydržia dlhšie ako tie mäkšie.
Veľmi dôležitá je ďalej aj samotná forma syra. Celý nerozkrojený bochník tvrdého syra vydrží mesiace. Pri správnych podmienkach dokonca aj roky. Keď ho však otvoríte a je vystavený externým vplyvom vo forme vlhkosti, svetla alebo vzduchu, veľmi rýchlo sa začne kaziť. Mali by ste ho preto čo najskôr spotrebovať.
Bežné tvrdé alebo polotvrdé syry, na ktorých sa vytvorí pleseň z dôvodu nesprávneho alebo dlhodobého skladovania v chladničke, sa neodporúčajú jesť. Platí to predovšetkým vtedy, keď je pleseň vo veľkom množstve a nachádza sa už takmer na celom syre.
Naopak pleseň na syroch, ktorá je ušľachtilá, je určená na konzumáciu. Po otvorení výrobku sa môže rozšíriť, pričom zostáva stále jedlá. Takéto syry je však potrebné skladovať samostatne, aby sa pleseň nedostala aj na ďalšie, neplesnivé druhy, mäso a iné potraviny.
Každý deň najlepšie recepty a články
Krátke video ochutnávky, ktorým neodoláte
Vyberajte z najlepších receptov na jednom mieste