Rýchle, sýte a jednoduché. Presne také je lečo, ktoré si môžete vychutnať na raňajky, obed aj večeru. Pripraviť sa dá celoročne, no počas letného obdobia, kedy je v záhradkách veľa zeleniny a mnohí z nás nechcú tráviť dlhé hodiny v kuchyni, je na nezaplatenie. Ako si ho však pripraviť, aby bolo vláčne a rozplývalo sa na jazyku?
Rýchle, sýte a jednoduché. Presne také je lečo, ktoré si môžete vychutnať na raňajky, obed aj večeru. Pripraviť sa dá celoročne, no počas letného obdobia, kedy je v záhradkách veľa zeleniny a mnohí z nás nechcú tráviť dlhé hodiny v kuchyni, je na nezaplatenie. Ako si ho však pripraviť, aby bolo vláčne a rozplývalo sa na jazyku?
Lečo pozostáva z niekoľkých základných surovín, ktoré môžete podľa chuti alebo zvyku doplniť o ďalšie.
K týmto základným surovinám patria:
Paradajky vyberajte skôr mäkšie a zrelšie. Dokonca, vhodné sú aj prezreté plody. Oveľa rýchlejšie sa rozvaria a výslednému pokrmu dodajú skvelú chuť.
Paprika, ktorá sa pridáva do leča, je zvyčajne biela. Ak však máte doma kápiu, použite aj tú. Chuť leča mierne zmení, no nie príliš. Cibuľu nakrájajte na stredne veľké kúsky, aby sa dobre osmažila a vytvorila tak základ pre ďalšie suroviny.
Zeleninu môžete opekať klasicky na oleji alebo na bravčovej masti. Tá je výborná nielen vďaka svojej chuti, ale aj preto, že ani po dlhšej tepelnej úprave v nej nevznikajú karcinogénne látky.
Určite sa vám párkrát stalo, že ste si po skonzumovaní leča museli vyčistiť medzizubné priestory, pretože ste ich mali plné šupiek od zeleniny. Dobrou správou je, že tomuto nepríjemnému problému sa viete veľmi jednoducho vyhnúť.
Paradajky stačí pred nakrájaním očistiť a zospodu narezať do kríža. Následne ich vložte na približne minútu do vriacej vody, vytiahnite a šupku stiahnite.
Pri paprike máte dve možnosti. Prvou je bežné olúpanie pomocou škrabky, ktoré je však často zdĺhavé. Oveľa praktickejšie je tzv. spálenie šupiek. Papriku očistite a nakrájajte na väčšie kusy. Následne ju položte šupkou hore na plech vystlaný papierom na pečenie a na pár minút vložte do rozohriatej rúry.
Keď šupka stmavne, papriku vytiahnite a ešte horúcu ju preložte do mikroténového vrecka. V tom ju nechajte spariť a po približne 10 minútach ju vytiahnite. Šupka by sa mala sama odlupovať a ísť veľmi ľahko dolu.
Mnohí z nás pri príprave leča nepremýšľajú nad tým, aké množstvo jednotlivých surovín doň pridávajú. Je to však chyba, ktorá vedie k tomu, že chuť výsledného pokrmu nie je vyvážená.
Ideálny pomer cibule, paradajok a paprík je nasledovný:
Tip: Lečo nepodlievajte vodou, aby nebolo príliš riedke. Zelenina si totižto po krátkom čase pustí šťavu.
Suroviny nevkladajte do panvice naraz, ale postupne, pretože každá z nich má iný čas prípravy. Kým paprika sa musí dusiť dlhšie, vajíčko stačí povariť len zopár minút.
Ako prvé do panvice nalejte trochu oleja, na ktorom dozlatista opražíte cibuľu. Následne pridajte papriku a opekajte. Keď si všimnete, že paprika mäkne, pridajte paradajky a plameň znížte na minimum. Lečo ochuťte soľou a korením a duste približne 10 minút.
Medzitým si do misky rozbite vajíčka a zmiešajte ich so soľou. Tesne predtým, ako ich pridáte do panvice so zeleninou, zmes priveďte do varu. Následne do nej pridajte vajíčko, premiešajte a sporák vypnite.
K leču sa najviac hodí čerstvý chlieb. Ideálne, ak si ho pripravíte sami doma. Inou alternatívou sú opečené toasty či varené zemiaky. V prípade, že radi experimentujete, môžete sa inšpirovať talianskou kuchyňou. Jej súčasťou je tzv. peperonata, ktorá sa okrem papriky, rajčiny, cibule a vajíčka pripravuje aj z cesnaku a bazalky, a servíruje sa s cestovinami.
Máte radi pikantné pokrmy? Pripravte si maďarské lečo! Potrebovať naň budete:
Postup prípravy je rýchly a jednoduchý:
Každý deň najlepšie recepty a články
Krátke video ochutnávky, ktorým neodoláte
Vyberajte z najlepších receptov na jednom mieste