Levanduľa patrí medzi hluchavkovité rastliny, existuje zhruba štyridsať rôznych druhov. Okrem typických fialových kvetov môžu mať aj biele alebo ružové kvety. Rastlina je známa pre svoju výraznú vôňu a krásny vzhľad. Vďaka tomu je hojne využívaná, a to rôznymi spôsobmi.
Levanduľa patrí medzi hluchavkovité rastliny, existuje zhruba štyridsať rôznych druhov. Okrem typických fialových kvetov môžu mať aj biele alebo ružové kvety. Rastlina je známa pre svoju výraznú vôňu a krásny vzhľad. Vďaka tomu je hojne využívaná, a to rôznymi spôsobmi.
U nás sa bežne pestuje levanduľa lekárska (úzkolistá). Darí sa jej v suchých a slnečných oblastiach, ale nejde o rastlinu náročnú na pestovanie. Môžete si ju vypestovať doma, a to pokojne aj v kvetináči. Ponúkajú sa totiž zakrpatené odrody, ktorým nevadí ani pestovanie v interiéri.
Levanduľa kvitne od júna do augusta, skvele sa hodí ako letné osvieženie – pripraviť si z nej môžete ľadový čaj, limonádu či si ju pridať do šalátu či zmrzliny. Má ale aj ďalšie využitie, môžete tak byť kreatívny.
Levanduľa je s obľubou používaná v kozmetickom priemysle. Má množstvo prospešných vlastností, dokonca má aj repelentné účinky. Rastlinu alebo iba levanduľový olej môžete pridať do mydla, kúpeľovej soli alebo telového peelingu.
Kombinácia mäsa a kvetov sa môže zdať zvláštna. Ale levanduľa a grilovanie sa k sebe skvele hodí. Dodáva sladkastú chuť a typickú vôňu. Stačí vziať čerstvú rastlinu a spoločne s ostatnými bylinkami ju položiť na gril či do panvice k mäsu. Prípadne ju môžete pridať aj do marinády.
Levanduľa je často spájaná s upokojujúcimi účinkami. K posteli si môžete dať sušené kvety vo vrecúšku, ktoré prevoňajú spálňu. Alebo si vyrobte sprej na osvieženie posteľnej bielizne. Stačí zmiešať 2 hrnčeky vody, 2 lyžice alkoholu a zhruba 20 kvapiek esenciálneho oleja. Potom už stačí len ľahko nastriekať vankúš a užiť si vôňu, ktorá vám pomôže so zaspávaním.
K upokojeniu môže pomôcť aj levanduľový čaj. Na jeden hrnček budete potrebovať 2 lyžičky čerstvej či sušenej levandule. Po zaliatí horúcou vodou ju nechajte lúhovať 5-10 minút. Pokiaľ sa chcete v lete osviežiť, môžete čaj vychladiť a podávať na ľade. Alebo vyskúšajte limonádu – tá má o niečo jemnejšiu chuť, najmä ak ju dochutíte sladidlom a šťavou z citróna.
Vyrobiť si môžete univerzálny levanduľový sirup - z toho možno pripraviť limonádu, pridať ho do drinku či využiť pri pečení. V každom prípade dodá typickú chuť a vôňu. Stačí nechať lúhovať 100 g levanduľových kvetov v 1 litri vody. Po zhruba 24 hodinách kvety sceďte a vytlačte z nich vodu. Potom pridajte cukor a šťavu z citróna a varte, kým nevznikne hustý sirup.
Okrem sirupu môžete využiť rovno samotné kvety. Ponúkajú sa levanduľové sušienky, ale pridať ich môžete aj do bábovky či závinu. A nemusíte zostávať len pri pečení. V lete príde vhod ľadové osvieženie. Pripravte si lahodnú levanduľovú zmrzlinu.
Levanduľa je samozrejme aj skvelou dekoráciou. Vetvičky si môžete usušiť a zavesiť doma – krásne prevonia interiér. Alebo ich zakomponujte do kytice, ktorá sa stane hlavnou ozdobou stola. Pokiaľ máte radi túto výraznú vôňu, ponúka sa naozaj veľa možností, ako kvet zužitkovať. Krásne vyzerá aj sama o sebe na záhone.
Každý deň najlepšie recepty a články
Krátke video ochutnávky, ktorým neodoláte
Vyberajte z najlepších receptov na jednom mieste