NajRecept.sk Zavaraniny Džemy a marmelády Ako zahustiť džem? Skúste tieto triky, ktoré využívali naše staré mamy.
Ako zahustiť džem? Skúste tieto triky, ktoré využívali naše staré mamy.
Recept Ako zahustiť džem? Skúste tieto triky, ktoré využívali naše staré mamy.
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
Foto: Depositphotos.com

Rozhodli ste sa, že si spravíte domáci džem, no akosi vám nechce hustnúť? Dôvodov, prečo sa tak deje, je viac. Niekedy za riedku konzistenciu môže nevhodný recept, inokedy nedostatočné množstvo pektínu či málo cukru. Dobrou správou je, že všetkým týmto problémom sa môžete vyhnúť overenými trikmi starých mám.

Naďa Černá Naďa Černá    ·   3.8.2024

Ako zahustiť džem? Skúste tieto triky, ktoré využívali naše staré mamy.

Rozhodli ste sa, že si spravíte domáci džem, no akosi vám nechce hustnúť? Dôvodov, prečo sa tak deje, je viac. Niekedy za riedku konzistenciu môže nevhodný recept, inokedy nedostatočné množstvo pektínu či málo cukru. Dobrou správou je, že všetkým týmto problémom sa môžete vyhnúť overenými trikmi starých mám.

Základom je dlhé varenie

Príprava džemu nebývala v minulosti krátka a rýchla. Práve naopak. Naše babky stáli za sporákom dlhé hodiny, kým džem nezískal potrebnú hustotu a mohol sa nalievať do pohárov. Prečo však bolo dlhé varenie tak dôležité?

Dôvodom bola skutočnosť, že z ovocia sa stihla vypariť všetka prebytočná voda, vďaka čomu nebola výsledná zmes príliš riedka. Počas niekoľkohodinového varenia taktiež dochádzalo ku karamelizácii cukru, čo džem nielenže zhusťovalo, ale taktiež mu dodávalo bohatšiu chuť.

V neposlednom rade netreba zabúdať ani na pektín, vlákninu, ktorá sa nachádza v ovocí a pri dlhšom varení vytvára gél, čím prirodzene zahusťuje džem. Ak naše staré mamy chceli, aby sa pektín z ovocia uvoľnil čo najlepšie, spolu s ovocím pridávali do hrnca aj citrónovú šťavu a väčšie množstvo cukru.

Mohlo by vás zaujímať:
Recept Jahodový džem bez chémie
Jahodový džem bez chémie

Džem varte v širokom hrnci

Široký hrniec je na varenie džemu ako stvorený. Okrem toho, že sa vám z neho bude zmes lepšie naberať a následne nalievať do pohárov, urýchľuje taktiež vyparovanie vody z ovocia. Výrazne vám tak skráti celý proces prípravy.

So zahustením pomôže aj pektín

Ako sme spomínali, pektín je vláknina, ktorá vytvára gél, vďaka čomu pôsobí ako prirodzené zahusťovadlo. Ak však džem pripravujete z ovocia, ktoré má nižší obsah tejto látky, napríklad z jahôd, malín, hrušiek, broskýň alebo čerešní, môže sa stať, že aj po dlhšom varení bude zmes stále riedka. V takýchto prípadoch je dobré pridať do nej ovocie s vyšším obsahom pektínu, ako sú ríbezle, jablká alebo egreše.

Keď ovocie nechcete kombinovať, existuje ešte jeden spôsob, ako džem zahustiť. Tým je potravinársky pektín, ktorý si môžete kúpiť v obchodoch.

Príprava receptu Ako zahustiť džem? Skúste tieto triky, ktoré využívali naše staré mamy., krok 1
Zdroj: Canva.com

Vyskúšajte citrón

Na zahustenie džemu môžete použiť aj citrón, resp. šťavu z neho, ktorá obsahuje kyselinu citrónovú. Tá mení pH v ovocnej zmesi, čím zvyšuje pektínovú aktivitu a podporuje jeho uvoľňovanie.

Citrónová šťava taktiež zvýrazňuje chuť ovocia a pomáha predchádzať kryštalizácii cukru. Vďaka tomu zabezpečuje hladkú konzistenciu džemu a tie najlepšie výsledky.

Šťavu z citróna pridajte do zmesi hneď na začiatku varenia. Množstvo závisí najmä od druhu ovocia, no zvyčajne sa odporúča šťava z polovice citróna na každý kilogram ovocia.

Tip: Namiesto šťavy z citróna môžete použiť aj kyselinu citrónovú. Dávajte si ale pozor na to, že je oveľa koncentrovanejšia. Na 1 kg ovocia by vám preto mali stačiť 2, maximálne 3 lyžičky kyseliny.

Ako zistiť, či je džem dostatočne hustý?

Keď si všimnete, že ovocná zmes hustne, začnite si chystať poháre, do ktorých ju nalejete. Aby ste si však boli istí, že je džem skutočne pripravený a môžete ho prelievať, spravte si menší test.

Zoberte si tanier alebo misku a nalejte do nej trochu džemu. Zopár minút počkajte a skontrolujte, či stuhol. Ak netečie, môžete ho začať prelievať do pohárov.

Džem nalievajte vždy horúci. V prípade, že sa bojíte, že vám popraskajú poháre, položte pod ne vlhkú utierku. Po naliatí džemu poháre pevne uzatvorte, otočte ich hore dnom a zabaľte do deky alebo utierky, kde vychladnú. Ideálne je, keď ich necháte zabalené počas celej noci.

Ak by ste džem nalievali vlažný, nezabúdajte na to, že ho budete musieť dodatočne sterilizovať.

Myslite aj na vhodné skladovanie

Keď džem vychladne, poháriky dobre skontrolujte, aby ste sa uistili, že je všetko v poriadku. Občas sa totižto stáva, že viečka pri sterilizácii povolia, čo by mohlo spôsobiť, že sa džem veľmi rýchlo pokazí. 

Poháre, ktoré sú v poriadku, uskladnite do špajze, pivnice, komory alebo na iné chladné a tmavé miesto.

Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár