NajRecept.sk Zavaraniny Džemy a marmelády Ako pripraviť džem oveľa rýchlejšie? Nestojte hodiny pri sporáku. Upečte ho v rúre!
Ako pripraviť džem oveľa rýchlejšie? Nestojte hodiny pri sporáku. Upečte ho v rúre!
Recept Ako pripraviť džem oveľa rýchlejšie? Nestojte hodiny pri sporáku. Upečte ho v rúre!
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
Foto: Depositphotos.com

Džemy sú výborným spôsobom, ako spracovať veľké množstvo ovocia. Sú chutné, dajú sa používať na desiatky spôsobov a v špajzi alebo pivnici vydržia viac ako rok. Vedeli ste však, že okrem klasickej prípravy na sporáku si môžete džem upiecť aj v rúre? Celý proces je jednoduchý a rýchly.

Naďa Černá Naďa Černá    ·   10.8.2024

Ako pripraviť džem oveľa rýchlejšie? Nestojte hodiny pri sporáku. Upečte ho v rúre!

Džemy sú výborným spôsobom, ako spracovať veľké množstvo ovocia. Sú chutné, dajú sa používať na desiatky spôsobov a v špajzi alebo pivnici vydržia viac ako rok. Vedeli ste však, že okrem klasickej prípravy na sporáku si môžete džem upiecť aj v rúre? Celý proces je jednoduchý a rýchly.

Ako prvé si pripravte ovocie

Na pečený džem môžete využiť akékoľvek ovocie, ktorého máte doma veľa. Ideálne sú zrelé kúsky marhúľ, broskýň, sliviek či jahôd. Tie nebudete musieť sladiť veľkým množstvom cukru.

Ovocie vyčistite, odkôstkujte a zbavte zhnitých častí. Následne ho nakrájajte na menšie kúsky, vložte do misy a pokvapkajte citrónom. Ak by bolo ovocie kyslé, doslaďte ho kryštálovým alebo trstinovým cukrom podľa chuti.

Takto pripravené ovocie vložte do chladničky a nechajte ho odpočívať aspoň 24 hodín. Ide o kľúčový krok, ktorý nesmiete vynechať. Počas tejto doby plody pustia šťavu a rozvinú svoju chuť.

Dôležitý je aj správny plech

Na pečený džem budete potrebovať plech s vysokými stenami, do ktorého sa zmestí aj väčšie množstvo ovocia. Ten si pred použitím vytrite octom, aby sa vám z neho hotový džem vyberal ľahšie.

Zmes ovocia, ktorá vám stála v chladničke 24 hodín, vytiahnite a rozmixujte tyčovým mixérom. Ak sa vám zdá stále príliš kyslá, dochuťte ju a vylejte na plech.

Pripravený plech s ovocím vložte do vyhriatej rúry a pečte pri teplote 200 °C. Džem následne dobre sledujte. Keď začne vrieť, teplotu znížte na 150 °C a každých 40 minút ho premiešajte.

Mohlo by vás zaujímať:
Recept Jahodová marmeláda
Jahodová marmeláda

Dĺžka pečenia

Dĺžka pečenia sa odvíja od zvoleného druhu ovocia a jeho množstva. Ovocie, ktoré obsahuje viac vody, budete piecť dlhšie ako druhy, ktoré sú suchšie. Zároveň tiež platí, že pečenie výrazne ovplyvňuje to, akej konzistencie chcete, aby džem bol. Vo všeobecnosti však celý proces trvá približne 2 až 4 hodiny.

Príprava receptu Ako pripraviť džem oveľa rýchlejšie? Nestojte hodiny pri sporáku. Upečte ho v rúre!, krok 1
Zdroj: Canva.com

Kedy je džem hotový?

Zmes ovocia bude spočiatku riedka a tekutá. Nie je to však žiadnym prekvapením, keďže ovocie má veľa vody, ktorá sa pri pečení musí odpariť. Po približne 40 minútach si všimnete, že hmota začína hustnúť.

Dobre upečený džem, ktorý je pripravený na nalievanie do pohárov, je charakteristický tým, že je tuhší a na jeho povrchu sa nenachádza tekutá šťava.

Tip: Ak si chcete byť istí, že je džem hotový, jednoducho spravte klasický test pomocou misky alebo tanierika. Na ten kvapnite lyžičku ovocnej zmesi a chvíľu počkajte. Ak stuhne, džem môžete nalievať do pohárov.

Džem nalievajte ešte horúci

Keď je džem hotový, vytiahnite ho z rúry a okamžite ho začnite nalievať do pohárov. Ak by ste totižto čakali, mohol by vychladnúť a museli by ste ho sterilizovať.

Pečený džem sa najlepšie nalieva pomocou naberačky alebo veľkej dezertnej lyžice, ktorá ma špicatý tvar. Takýmto spôsobom sa vyhnete zašpineniu pohárov a bolestivému popáleniu.

Naplnené poháre pevne uzavrite a postavte hore dnom. Po približne hodine ich otočte, zabaľte do deky alebo utierky a nechajte vychladnúť.

Mohlo by vás zaujímať:
Recept Domáci hroznový džem
Domáci hroznový džem

Nezabúdajte na správne skladovanie

Vychladnutý pečený džem skladujte na tmavom, chladnom a suchom mieste. Ideálne v špajzi, komore alebo pivnici. Poháre umiestnite na poličku. Nedávajte ich na zem, kde by do nich mohol niekto kopnúť. Nehovoriac o tom, že podlaha je často vystavená výrazným teplotným výkyvom, čo by nemuselo džemom prospievať.

Vhodne uskladnený a pevne zatvorený pečený džem by vám mal vydržať 2 až 3 roky. Poháre však pravidelne kontrolujte a uistite sa, že sú v poriadku. Ak by sa nejaký začal kaziť, čo najskôr ho z poličky odstráňte, aby nekontaminoval ostatné.

Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár