NajRecept.sk Pečivo Rohlíky Fantastické kváskové rožky ako za starých čias
Fantastické kváskové rožky ako za starých čias
Recept Fantastické kváskové rožky ako za starých čias
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
Foto: Karambola

Dnes v obchode kúpite asi sto druhov rožkov, ktoré však obsahujú množstvo surovín, ktoré by rožky obsahovať nemali. Už dlho som fanúšikom kváskovania, ale až dnes som sa pustila do pečenia rožkov. Inšpirovala som sa receptom od Nelky, ktorá je v kváskovaní číslo jedna. Upravila som však iba množstvo soli. Autor: Karambola

Karambola Karambola    ·   30.10.2020

Fantastické kváskové rožky ako za starých čias

Dnes v obchode kúpite asi sto druhov rožkov, ktoré však obsahujú množstvo surovín, ktoré by rožky obsahovať nemali. Už dlho som fanúšikom kváskovania, ale až dnes som sa pustila do pečenia rožkov. Inšpirovala som sa receptom od Nelky, ktorá je v kváskovaní číslo jedna. Upravila som však iba množstvo soli. Autor: Karambola

55 min
Čas prípravy
15 min
Čas varenia
Suroviny

Rozkvas:

200 g
hladká špaldová múka
200 g
voda
150 g
Lievito Madre kvások/1 lyžica ražný kvások

Cesto:

rozkvas
155 g
voda
450 g
hladká múka
40 g
maslo
1 lyžička
med
15 g
soľ
Postup receptu
Vytlačiť
55 min
Čas prípravy
15 min
Čas varenia
  1. Lievito madre (LM) patrí medzi pšeničné kvásky, ktorý má pôvod v Taliansku. Používa sa hlavne na pečenie sladkého pečiva, drobného pečiva, ale niekto LM používa aj na pečenie chleba. Ak ste aj vy fanúšikom kváskovania, určite vyskúšajte rožky podľa Nelky - originál recept TU.

    * Založenie kvásku - postup najdete TU

    * Ak nemáte čas na zakladanie kvásku, môžete si pomôcť navzájom - MAPA

  2. Najskôr si pripravíme rozkvas. Rozkvas pripravujeme večer. Zmiešame hladkú múku s vodou a kváskom. Zakryjeme sáčkom (ja používam jednorazovú čiapku na kúpanie) a necháme kvasiť 9-12 hodín. Ja pripravujem kvások o 19:00 a zvyčajne o 7:00 ráno začínam zarábať cesto.
  3. Do misky pridám všetky suroviny na cesto, pridám rozkvas a vymiešam hladké cesto, ktoré sa pekne oddeľuje od stien misky. Nechám 20 minút odstáť a potom ešte raz cesto poriadne vypracujem, aby malo jemnú konzistenciu. Takto nechám cesto kysnúť 2 hodiny. Počas týchto dvoch hodín cesto minimálne 2x preložím. Prekladám tak, že z každej strany cesto nadvihujem a prehnem do stredu.
  4. Po dvoch hodinách cesto rozdelím na 14 rovnakých častí (cca 86g by mala vážiť každá časť) a vypracujem do guličky. Nechám 20 minút stáť a potom guličku vytvarujem do tvaru rožka. Rozvaľkám do tvaru trojuholníka a zo širšej časti cesto zrolujem. Rukami rožok ešte jemne vyvaľkám a uložím na papierom vyložený plech. Rožky na plechu zakryjem druhým plechom rovnakej veľkosti a nechám kysnúť 2 hodiny. Po dvoch hodinách rozohrejem rúru na 230 stupňov (funkcia ventilátor), na dno rúry uložím prázdny plech.
  5. Rožky pred vložením do rúry nezabudnite postriekať vodou (použila som klasický rozprašovač) a dáme piecť. Do plechu na dne rúry nalejem pohár vody a rúru zavriem. Pečiem 15 minút. Po upečení rožky nechám vychladnúť na mriežke.
Komentáre k receptu
Patrick Schmitt    ·   14.8.2022   ·   Odpovedať   ·  

Rohlíky mám zažité jako nekvalitní pečivo, což - ruku na srdce - většinou také je. Ačkoliv jsem recept ještě nezkoušel, jsou mi však některé věci už teď jasné. a) Pečivo vyrobené s kváskem je vždy lépe stravitelné a má zajímavější chuť. Navíc se pečivo tak rychle nezkazí, vydrží déle čerstvé. b) Ten podíl špaldové mouky rohlíku přidá jistý "říz". Chuť špaldy je velmi specifická, zajímavá a příjemná. Jen potřeba si pohlídat, aby hnětení netrvalo moc dlouho. Lepek ve špaldové mouce je velmi háklivý na přepracování. c) Nevýhoda špaldové mouky je, že pečiva bývá pocitově sušší a také se rychleji vysouší. d) Poslední dobou se intenzivněji zabývám výrobou drobného pečiva, zejména vývojem vlastního receptu na vláčné louhované preclíky. Přitom jsem pro sebe objevil tzv. Tanzhong - což je takové předtěsto, které se vyrobí smícháním mouky a tekutiny (vody či mléka) a které se ohřívá na plotně za stálého míchání, až než nevznikne relativně hustá hmota. Tanzhong se poté nechá vychladit a později se přidává do hlavního těsta. Důvod, proč se to dělá, je, že se takto dá navýšit procentuální podíl vody ku mouce o 15%, aniž by se těsto při zpracování chovalo příliš odlišně. Více vody také znamená vláčnější pečivo a pečivo vydrží déle čerstvé. No a jak na to... Vzal bych si stranou asi 10% mouky z receptu. Na tuto hmotnost bych potřeboval pětinásobek tekutiny, který bych také musel někde ubrat z receptu. Celkově by recept měl mít o 15% více tekutiny oproti mouce. Toto navýšení bych přidal do hlavního těsta. e) Rohlíky na obrázku postrádají lesk. To se dá napravit tak, že se potřou vajíčkem rozmíchaným třeba s mlékem. Ihned po pečení se postříkají vodou z rozprašovače). f) Med v receptu bych nahradil výtažkem ze sladu (viz Sladovit)

Kamax    ·   22.1.2021   ·   Odpovedať   ·  

Vinikajici rohlíky!!!!! Dneska jsem pekla a zítra můžu zase.. 😂Opravdu, moc, moc dobře!!!! Děkuji za recept

NejLucka NejLucka    ·   1.2.2021   ·   Odpovedať   ·  

díky :)

Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár