NajRecept.sk Magazín Mýty a fakty o mikrovlnke: Je jej žiarenie skutočne škodlivé? Toto tvrdia odborníci.
Mýty a fakty o mikrovlnke: Je jej žiarenie skutočne škodlivé? Toto tvrdia odborníci.
Recept Mýty a fakty o mikrovlnke: Je jej žiarenie skutočne škodlivé? Toto tvrdia odborníci.
Vyskúšali ste recept?
Pridajte svoju fotku a pochválte sa
Foto: Depositphotos.com

Mikrovlnky sú neoddeliteľnou súčasťou našich kuchýň. Výrazne nám zjednodušujú prácu, pretože okrem ohriatia poskytujú aj množstvo ďalších praktických funkcií, ako je napríklad grilovanie alebo varenie. Aj napriek mnohým výhodám sa s nimi však stále spájajú viaceré obavy o zdravie. Na niektoré z nich sme sa v tomto článku pozreli a objasnili ich.

Naďa Černá Naďa Černá    ·   1.9.2024

Mýty a fakty o mikrovlnke: Je jej žiarenie skutočne škodlivé? Toto tvrdia odborníci.

Mikrovlnky sú neoddeliteľnou súčasťou našich kuchýň. Výrazne nám zjednodušujú prácu, pretože okrem ohriatia poskytujú aj množstvo ďalších praktických funkcií, ako je napríklad grilovanie alebo varenie. Aj napriek mnohým výhodám sa s nimi však stále spájajú viaceré obavy o zdravie. Na niektoré z nich sme sa v tomto článku pozreli a objasnili ich.

Fungovanie mikrovlnky

Na začiatok je dôležité pochopiť, ako mikrovlnky fungujú. Ich základom je generátor vĺn, tzv. magnetron, ktorý vytvára mikrovlnné žiarenie. To sa následne prenáša priamo dovnútra spotrebiča, kde preniká do jedla či nápoja. Mikrovlny spôsobujú, že molekuly v jedle vibrujú, čím sa vytvára teplo a daný pokrm sa ohrieva.

Mikrovlny sú vysokofrekvenčné rádiové vlny, ktoré sa okrem mikrovlniek využívajú aj v iných oblastiach. Stretnúť sa s nimi môžete napríklad v telekomunikáciách alebo v rámci televízneho vysielania.

Je mikrovlnné žiarenie škodlivé?

Keď sa povie mikrovlnné žiarenie, mnohí sa začnú obávať toho, aké všetky negatívne následky môže mať, keď sa mu vystavia. Pravdou však je, že pri používaní mikrovlnky s týmto typom žiarenia nikdy neprichádzate do styku. Ako je to možné?

Mikrovlnky disponujú viacerými ochrannými vrstvami skla a kovu. Všetko žiarenie, ktoré teda vyprodukujú, je bezpečne uzavreté priamo v nich. Nehovoriac o tom, že spotrebič môžete zapnúť len vtedy, keď je zatvorený. Po jeho otvorení sa program ohrevu, grilovania či varenia okamžite vypína.

Zároveň je dôležité dodať, že mikrovlnky vyrábajú neionizujúce žiarenie. To je podobné tomu, ktoré produkuje napríklad váš telefón. Nemusíte sa ho preto vôbec obávať.

Aby ste však zamedzili akémukoľvek kontaktu s mikrovlnkou a jej vlnami, spravíte dobre, keď sa budete držať základných pravidiel a odporúčaní od výrobcu. To znamená, že počas ohrievania budete v dostatočnej vzdialenosti od spotrebiča (aspoň 30 cm) a pred jeho použitím si overíte, že je všetko v poriadku. To znamená, že nie je poškodený alebo príliš starý.

Zároveň netreba zabúdať, že bezpečnosť mikrovlniek potvrdzuje aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Podľa nej môžete spotrebič používať bez akýchkoľvek obáv.

Mohlo by vás zaujímať:
Recept Raňajkový hrnček za 5 minút
Raňajkový hrnček za 5 minút

Ako vplýva mikrovlnka na potraviny?

Otázkou však zostáva, ako mikrovlnka vplýva na potraviny? Znižuje ich kvalitu alebo obsah živín?

Pravdou je, že každá tepelná úprava určitým spôsobom degraduje množstvo vitamínov a minerálov, ktoré suroviny obsahujú. Dokonca platí, že čím dlhšie mäso, zeleninu alebo čokoľvek iné pripravujete, tým viac zdraviu prospešných zložiek stratí.

Tepelná úprava v mikrovlnkách je krátka, preto často vedie k tomu, že potraviny stratia menej živín ako pri bežnom varení, pečení alebo grilovaní. Všetko však závisí od daných surovín, zvoleného programu či samotného spotrebiča.

Pozor si dávajte hlavne na väčšie kúsky potravín, ako je napríklad hrubší plátok mäsa. Do takýchto jedál prenikajú mikrovlny veľmi ťažko, kvôli čomu sa môže stať, že niektoré ich časti nebudú zohriate natoľko, aby sa v nich zabili nebezpečné mikroorganizmy. V takýchto prípadoch jedlo vždy dobre skontrolujte a zistite, či v niektorej časti nie je vlažné. A po skončení programu ho chvíľu nechajte v mikrovlnke, aby sa v ňom teplo postupne rozložilo.

Mohlo by vás zaujímať:
Recept Zdravá letná desiata z mikrovlnky
Zdravá letná desiata z mikrovlnky

Dávajte si pozor na plastové obaly

Mikrovlnky môžu byť nebezpečné v prípade, že v nich ohrievate jedlo zabalené v plastovom obale. Ten totižto obsahuje rôzne zlúčeniny, ktoré do jedla uvoľňujú viaceré škodlivé látky. K nim sa radí napríklad bisfenol-A (BPA), ktorý dokáže negatívne ovplyvňovať hormonálnu stabilitu.

Okrem toho by ste pri ohrievaní nemali používať ani kovové alebo hliníkové nádoby. Od týchto materiálov sa vlny, ktoré mikrovlnka produkuje, odrážajú a môžu viesť k jej poškodeniu.

Mohlo by vás zaujímať:
Recept Banánový mug cake
Banánový mug cake

Ako bezpečne používať mikrovlnku?

Ak chcete využiť mikrovlnku naplno a bez obáv, držte sa nasledujúcich rád:

  • Mikrovlnku vždy skontrolujte a uistite sa, že nie je poškodená a dvierka sú dobre zatvorené.
  • Spotrebič pravidelne čistite a zbavujte usadenín, ktoré by mohli robiť problém s tesnením.
  • Pri ohrievaní jedla stojte aspoň 30 cm od mikrovlnky.
  • Jedlo nikdy neohrievajte v plastových, kovových alebo hliníkových nádobách.
  • Pokrmy po vytiahnutí z mikrovlnky dobre skontrolujte a zistite, či sú rovnomerne ohriate.
  • V prípade dlhšieho ohrevu jedlo pravidelne kontrolujte. Môže sa totižto stať, že hotové bude skôr, ako ste plánovali, vďaka čomu sa vyhnete jeho zbytočnému prehrievaniu.
  • Výkon mikrovlnky vyberajte na základe toho, aký program používate. Vyšší výkon je vhodný na rýchle zohriatie jedla. Naopak nižší výkon je ideálny na rozmrazovanie.
Komentáre k receptu
Odpovedáte na komentár uživateľa zrušiť
Přidať komentár