Jednotlivé typy múky sa od seba odlišujú v mnohých smeroch. Najväčším rozdielom je ich zloženie a spôsob, akým sú namleté. Kým niektoré majú všeobecné využitie a upečiete z nich takmer všetko, iné sú veľmi špecifické. Ktoré múky sú vhodné do najznámejších vianočných koláčov? Spísali sme všetky dôležité informácie.
Jednotlivé typy múky sa od seba odlišujú v mnohých smeroch. Najväčším rozdielom je ich zloženie a spôsob, akým sú namleté. Kým niektoré majú všeobecné využitie a upečiete z nich takmer všetko, iné sú veľmi špecifické. Ktoré múky sú vhodné do najznámejších vianočných koláčov? Spísali sme všetky dôležité informácie.
Linecké cesto je krehké a jemné. Ak chcete, aby sa po upečení rozplývalo na jazyku a dobre chutilo, použite hladkú múku. Tá zaistí, že sa vám s ním bude taktiež dobre pracovať. Bez problémov ho vymiesite, vyvaľkáte a vykrojíte z neho rôzne vianočné tvary.
Hladká múka má viaceré číselné označenia. U nás sa najčastejšie predávajú T650 a 00. Na linecké koláče vyberajte určite druhú možnosť, čiže múku s kódom 00, ktorá máva aj názov “špeciál” alebo “extra”. Charakteristická je tým, že je veľmi jemná, vďaka čomu zaručuje ešte lepšie výsledky pri pečení.
TIP: Ak by ste chceli zdravšiu verziu lineckých koláčov, klasickú hladkú múku vymeňte za špaldovú. Tá výslednému pečivu mierne zmení farbu aj chuť, ktorá bude mať orieškový podtón.
Receptov na medovníky je veľké množstvo, pričom v takmer každom nájdete iný typ múky. Ktorá je teda na toto vianočné pečivo najlepšia? Skúsení pekári radia hladkú múku špeciál 00, čiže tú istú, ktorú použijete aj na linecké koláče.
Ak doma múku 00 nemáte, môžete ju nahradiť verziou T650, ktorú používali gazdinky najmä v minulosti. Počítajte ale s tým, že koláčiky nebudú tak krehké a jemné.
Nie je to však len o type múky, ale aj o samotnej značke. Lacné a nekvalitné produkty zvyčajne vedú k tomu, že medovníky krátko po upečení stvrdnú a je len veľmi ťažké prinavrátiť im ich charakteristickú mäkkosť. Pri nákupe surovín preto radšej zainvestujte do drahších a overených značiek.
TIP: Aj v tomto prípade platí, že pri pečení zdravej verzie môžete použiť hladkú špaldovú múku.
Zdroj: Unsplash.com
Na prípravu vanilkových rožkov sa najčastejšie používa hladká múka, ktorá zaručuje ich krehkosť. Vhodná je však aj polohrubá múka, ktorú nájdete v zopár receptoch. Dokonca, niektorí znižujú množstvo použitej múky a nahrádzajú ju napríklad vanilkovým pudingom, ktorý koláčikom dodá príjemnú chuť.
Hladkú múku následne využijete aj pri pečení iných vianočných koláčov. Medzi ne patria napríklad medvedie labky alebo plnené oriešky.
Naopak laskonky sa zvyčajne pečú z polohrubej múky, ktorej však do receptu nejde príliš veľa. Spravidla len zopár lyžíc. To isté platí aj pri parížskych rožkoch. Dokonca, na prípravu ich základu nájdete v niektorých receptoch aj hrubú múku.
Aj vás láka voňavá a nadýchaná vianočka? Prípadne počas sviatkov pečiete iné kysnuté koláče? Na to, aby bolo ich cesto mäkké ako obláčik, by ste mali použiť svetlú hladkú múku s označením T530 alebo výberovú polohrubú múku s označením T400. Tá je známa vyšším obsahom lepku, vďaka čomu je cesto pevné a skvelo sa s ním pracuje.
TIP: Ak sa bojíte, že cesto nebude kvôli polohrubej múke vláčne, nahraďte ju spolovice hladkou.
Každý deň najlepšie recepty a články
Krátke video ochutnávky, ktorým neodoláte
Vyberajte z najlepších receptov na jednom mieste