Sušené hríby sa počas vianočných sviatkov používajú v omnoho väčšom množstve ako v iné mesiace. Pridávajú sa do kapustnice a varia sa z nich mnohé polievky a omáčky. Na to, aby bol však výsledný pokrm chutný, musíte vedieť, ako s nimi pracovať. Mnohokrát totižto zhorknú.
Sušené hríby sa počas vianočných sviatkov používajú v omnoho väčšom množstve ako v iné mesiace. Pridávajú sa do kapustnice a varia sa z nich mnohé polievky a omáčky. Na to, aby bol však výsledný pokrm chutný, musíte vedieť, ako s nimi pracovať. Mnohokrát totižto zhorknú.
Dôvodov, prečo majú sušené hríby horkú chuť, je viacero. Mnohokrát za to môže sušenie v rúre pri vysokých teplotách. Hríby v takýchto prípadoch strácajú svoju výživovú hodnotu a chuť, kvôli čomu môžu mať mierne horkastý podtón.
Následne je problémom aj nesprávne skladovanie na vlhkom mieste alebo v priestore bez prístupu vzduchu. Prípadne príliš dlhé skladovanie. Sušené hríby síce vydržia dlho, no niekoľkoročné plody by ste už nemali používať. Okrem toho, že ich chuť nie je najlepšia, veľmi ľahko sa môžu rozdrviť. A prášok zo starých húb určite v kapustnici nechcete.
A v neposlednom rade môže horkú chuť zapríčiniť aj zlá kvalita hríbov. Pred sušením preto plody dobre skontrolujte a zistite, či nie sú napadnuté plesňami alebo inými škodcami.
Zdroj: Pexels.com
Hríby s horkou chuťou môžu pokaziť nejeden pokrm. Dobrou správou však je, že tomuto problému sa môžete veľmi jednoducho vyhnúť hneď niekoľkými trikmi. Tým najlepším je kombinácia dvoch bobkových listov a cibule nakrájanej na štvrtiny. Tieto suroviny stačí dať k sušeným hubám, zaliať ich vodou a následne použiť v recepte. Po horkosti nebude ani stopy.
Proti horkosti následne efektívne bojuje aj mlieko, kefír alebo cmar, ktoré taktiež podporia vôňu hríbov a zaručia, že budú mať jemnú chuť.
To, ako dlho budete hríby namáčať, sa odvíja najmä od ich množstva a veľkosti. Zvyčajne ich však do vody, mlieka, kefíru alebo inej tekutiny stačí dať na pol až jednu hodinu pred varením. Počas tejto doby nasiaknu vlhkosť, budú mäkké a pokrm výborne ochutia.
Namočené sušené hríby sceďte. Ak sú príliš nasiaknuté tekutinou, môžete ich jemne vyžmýkať. Následne ich opatrne prepláchnite, aby ste odstránili prípadné nečistoty, a použite ich pri príprave polievky, omáčky alebo akéhokoľvek iného jedla.
Plánujete si vianočné menu a chceli by ste si uvariť niečo zo sušených hríbov? Inšpirujte sa našimi receptami.
1. Tradičný recept na neprekonateľnú kapustnicu z takmer 100 ročnej kuchárskej knihy.
Tento recept je na tradičnú kapustnicu, ktorá je sviatočnou pochúťkou a často sa podáva počas Vianoc. Je to bohatá a sýta polievka pripravovaná z kyslej kapusty, údeného mäsa, rôznych druhov mäsa a korenín. Táto sto ročná receptúra je veľmi obľúbená a na vianočnom stole sa na ňu všetci tešia. Recept je zo starej kuchárskej knihy z pred 100 rokov.
2. Kapustnica bez zahusťovania
Výborná polievka z údených rebier a kyslej kapusty bez použitia múky na zahustenie. Dobrú chuť!
3. Vianočná kapustnica s hubami a domácou klobásou
Naša tradičná vianočná polievka. Milujem kapustu a čo vy? Pridávame aj klobásku, vynikajúcu domácu... Tú robieva môj svokor doma v udiarni na záhrade. Už sa neviem dočkať tohtoročnej, klobásky už visia na drievku v komore a sušia sa. Autor: Triniti
4. Marikovská fazuľová kapustnica. Tradičný záhorácky recept.
Tento recept na kapustnicu máme obzvlášť radi. V jednom hrnci sa stretne bravčové mäsko, údené mäsko, kyslá kapusta, voňavé huby, sušené slivky a fazuľa, proste samé dobroty. Polievočka je veľmi sýta a plná živín, môžete ju podávať aj ako hlavný chod.
5. Kapustová polievka s pretlakom
Už sa tešíte na tradičnú poctivú kapustnicu na Štedrý deň? Inšpirujte sa týmto receptom. Je skvelý a chutný.
Každý deň najlepšie recepty a články
Krátke video ochutnávky, ktorým neodoláte
Vyberajte z najlepších receptov na jednom mieste