Sezóna fíg začína koncom júla a trvá do novembra. V obchodoch či na kríkoch vo svojej záhradke si preto môžete už nejaký ten čas všímať sladké a šťavnaté plody. Ako ich však správne konzumovať a čo všetko si z nich môžete pripraviť?
Sezóna fíg začína koncom júla a trvá do novembra. V obchodoch či na kríkoch vo svojej záhradke si preto môžete už nejaký ten čas všímať sladké a šťavnaté plody. Ako ich však správne konzumovať a čo všetko si z nich môžete pripraviť?
Sezónnosť a chuť fíg sa odlišuje v závislosti od zvolenej odrody. Na trhu ich totižto v súčasnosti nájdete hneď niekoľko. Najpopulárnejšie sú tie z Turecka, ktoré sú charakteristické tenkou šupkou, no stretnete sa aj s plodmi z Grécka, ktorých šupka je o niečo hrubšia.
Okrem Turecka a Grécka sa figy vo veľkom pestujú a dovážajú aj zo Španielska, Portugalska, Talianska a Alžírska.
Väčšina fíg zo stredomorských oblastí má sezónu od júla do novembra. V tomto čase ich nájdete aj vo väčšom zastúpení v bežných supermarketoch.
Zdroj: Unsplash.com
Figy sa pýšia zložením, ktoré je nabité množstvom vitamínov. Medzi ne patria vitamíny A, B, C a K. Následne im nechýbajú ani minerály ako draslík, zinok, meď, mangán, železo či horčík. Vedia tak posilniť imunitu a postarať sa o pevné zdravie.
Tých, ktorí sa snažia schudnúť alebo si udržať štíhlu líniu, poteší tiež to, že ovocie má málo kalórií a neobsahuje žiadne tuky. Podľa Amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA) obsahuje jedna figa približne 30 kalórií a 7,7 g sacharidov.
Figy si môžete vychutnávať na rôzne spôsoby. Mäkké čerstvé plody sú ideálne na priamu konzumáciu. Stačí ich len umyť, odstrániť stopku, prekrojiť na polovicu, aby ste zistili, či sú v poriadku, a začať jesť.
Šupka z fíg je jedlá, preto sa ju nemusíte báť konzumovať. Ak by však bola príliš tvrdá alebo by vám nechutila, jednoducho ju pred jedením odstráňte.
Tip: Čerstvé plody sa snažte skonzumovať čo najskôr, pretože sa vedia veľmi rýchlo pokaziť. Po pár dňoch začínajú kvasiť. Ich trvanlivosť predĺžite, keď ich umiestníte do chladničky.
Umyté a nakrájané figy môžete pridať aj do ovsenej kaše, jogurtu, müsli alebo ovocného smoothie, ktorému dodajú skvelú chuť. Prípadne si ich vychutnajte s palacinkami a wafflami alebo si z nich spravte koláč. Ovocie sa hodí napríklad do bublanín, kysnutých koláčov, crumble alebo do tartov.
Zdroj: Unsplash.com
Keď máte viac času a doma sa vám objavilo väčšie množstvo fíg, pokojne si ich nasušte.
Grilované figy sú perfektným dezertom, ktorý si môžete naservírovať po výdatnom obede. Ich príprava je rýchla a jednoduchá. Okrem fíg budete na recept potrebovať maslo, med a mletú škoricu.
Figy sú skutočne všestranným ovocím. Pripraviť si z neho môžete aj sladký džem, ktorý vám pri správnom skladovaní vydrží viac ako rok. Potrebovať naň budete 2 kg čerstvých fíg, jeden vanilkový cukor, 200 g kryštálového cukru a šťavu z polovice citróna.
Tip: Ak by ste v džeme nechceli zrniečka, figy po rozmixovaní prepasírujte cez sitko.
Každý deň najlepšie recepty a články
Krátke video ochutnávky, ktorým neodoláte
Vyberajte z najlepších receptov na jednom mieste