Medovníky, linecké, vanilkové rožky či medvedie labky sú tradíciou, ktorá sa neodmysliteľne spája s Vianocami. Aby ste sa však mohli pochváliť chutnými a voňavými koláčikmi, je dôležité vedieť, ako ich správne piecť. Každý typ vianočného pečiva si totižto vyžaduje niečo iné.
Medovníky, linecké, vanilkové rožky či medvedie labky sú tradíciou, ktorá sa neodmysliteľne spája s Vianocami. Aby ste sa však mohli pochváliť chutnými a voňavými koláčikmi, je dôležité vedieť, ako ich správne piecť. Každý typ vianočného pečiva si totižto vyžaduje niečo iné.
Linecké koláčiky sú vo všeobecnosti tenké. Maslové cesto preto stačí piecť pri teplote 170 až 180 °C približne 8 až 10 minút. Koláčiky by nemali byť príliš hnedé. Linecké sú spravidla bledšie. Po vytiahnutí z rúry sú veľmi krehké, no krátko po vychladnutí sú pevnejšie, vďaka čomu sa s nimi dobre pracuje.
Ak chcete, aby boli koláčiky na Vianoce mäkké, naplňte ich džemom, nutellou, maslovým krémom alebo akoukoľvek plnkou aspoň týždeň vopred.
TIP: Linecké môžete posypať aj práškovým cukrom. S týmto zdobením však počkajte. Cukor sa po krátkom čase rozpustí, preto ho na koláče aplikujte až tesne predtým, ako ich umiestnite na slávnostný stôl.
Krehké vanilkové rožky potrebujú spravidla o niečo dlhšie pečenie, a to 10 až 12 minút. Teplota je však v porovnaní s lineckými o niečo nižšia – 160 až 170 °C. Ak by ste ju zvýšili, rožky by mohli zvrchu zhorieť, pričom zvnútra by boli nedopečené.
Výsledné vanilkové rožky by mali byť mierne zhnednuté. Krátko po vytiahnutí z rúry ich nezabudnite obaliť v zmesi práškového a vanilkového cukru a v prípade, že ich chcete vylepšiť, namočte ich konce do roztopenej čokolády.
Medovníky je ideálne piecť pri teplote 160 až 180 °C približne 8 až 10 minút. Keď toto pravidlo dodržíte, zaistíte si, že sa dobre prepečú, no na druhej strane sa z nich nestane tvrdý kameň. Okrem toho dlhé pečenie vedie aj k tomu, že koláčiky nie sú voňavé a nemajú svoju charakteristickú príjemnú chuť.
Ak by ste medovníky náhodou mierne spiekli a nechcú vám zmäknúť, dajte do nádoby, v ktorej ich skladujete, kúsok jablka alebo krajec chleba.
TIP: Chceli by ste, aby medovníky viac voňali? Pridajte k nim citrónovú kôru. Tá obsahuje esenciálne oleje, ktoré sa naviažu na koláčiky a zaistia sviežu a korenistú arómu.
Zdroj: Unsplash.com
Medvedie labky sa pečú pri teplote od 160 do 170 °C po dobu 10 až 15 minút. Dôvod, prečo v rúre musia byť dlhšie, je najmä ten, že sú väčšie a hrubšie ako linecké koláčiky alebo vanilkové rožky. Nehovoriac o tom, že sa nepečú voľne. Vtláčajú sa do formičiek, ktoré sa musia taktiež zahriať.
Medvedie labky po upečení obaľte v zmesi práškového a vanilkového cukru, vďaka ktorej budú chutiť ešte lepšie.
TIP: Medvedie labky je ideálne piecť aspoň s týždňovým predstihom, aby stihli odležať a jednotlivé chute sa v nich prepojili.
Pri parížskych rožkoch sa teplota a dĺžka pečenia odhadujú veľmi náročne. Všetko sa totižto odvíja od vami zvoleného receptu. Ak pripravujete cesto z bielkov, ktoré sa má len sušiť, rúru by ste mali predhriať na teplotu okolo 50 °C, pričom dĺžka sušenia je niekoľko hodín.
Naopak, keď si zvolíte parížske rožky, ktoré sa klasicky pečú, rúru predhrejte na teplotu 160 až 170 °C a koláčiky pečte 10 až 15 minút.
Krém aplikujte až po tom, ako cesto úplne vychladne. Následne dajte rožky na niekoľko hodín do chladničky a omočte v čokoláde.
Myslite na to, že uvedené teploty sú len orientačné a môžu sa mierne odlišovať v závislosti od viacerých faktorov, ako sú:
Koláče preto dôkladne sledujte a keď chytia mierne hnedý nádych, vytiahnite ich. Vyhnete sa tak spáleniu a následne nepríjemnej chuti či príliš tvrdému cestu.
Každý deň najlepšie recepty a články
Krátke video ochutnávky, ktorým neodoláte
Vyberajte z najlepších receptov na jednom mieste