Z vody, kvasníc a hrste múky zamiešam kvások, ktorý nechám 15 minút prejsť, vybublať.
Múku preosejem do väčšej misky, zmiešam so soľou, rascou a ľanom.
Zopár lyžíc múky (cca 100 g) odložím na podsypanie ošatky a prácu s cestom na doske.
Pridám najemno postrúhanú tekvicu, zalejem kváskom a vypracujem kompaktné hladké cesto. Pomáham si mixérom s nadstavcami na miešanie kysnutého cesta.
Cesto nechám poriadne vykysnúť, 90 - 120 minút.
Po vykysnutí ho vyklopím pomocou stierky na múkou podsypanú pracovnú dosku a rozdelím na 2 alebo 3 časti. Záleží, akú máte veľkú ošatku, resp. nádobu na kysnutie chleba.
Ak nemáte ošatku, z uvedeného množstva pohodlne upečiete dva podlhovasté chlebíky.
Cesto na chleba treba v múke ponaťahovať a poprekladať do želaného tvaru. Ošatku alebo košík na kysnutie podsypať trochou múky a do nej bochník cesta preložiť a nechať pred pečením podkysnúť.
Nedávno mi dobre poslúžili také podlhovasté obaly v ktorých nám Lenka priniesla štiavnicku zmrzlinu. Materiál ako jednorazové termoobaly na obedy. Cesto v nich dobre vykvasilo, neprilepovalo sa a bez ťažkostí som ho vyklopila na plech.
Rúru nahrejem na maximum, asoň 20 minút. Do takto vyhriatej rúry vložím plech s bochníkom nakysnutého chlebového cesta. Rozprašovačom naplneným čistou vodou chlieb rýchlo niekoľkokrát zastriekam a zatvorím rúru.
Má to vplyv na vytvorenie kvalitnej chlebovej kôrky.
Po 15 minútach pečenia na maximum teplotu uberiem na 180 °C a dopekám ďalších 30-40 minút.
Ak by sa vám zdalo, že kôrka je tmavá, po znížení teploty chlebík zakryte papierom na pečenie a ochránite ho tak pred prílišným prepečením. Záleží od rúry, každá pečie inak.
Po upečení chlieb položím na mriežku, nechám vychladnúť.
Poklopkám, prežehnám a potom nakrojím. Najchutnejší je s obyčajným maslom.