Propolis - liečivé účinky
Propolis v ľudovej domácej liečbe sa používa oddávna, ale presnejšie údaje o spôsobe jeho aplikácie sa ťažko dostávali na verejnosť. Boli totiž utajované ľudovými liečiteľmi. Najúspešnejšie výsledky sa v liečbe docielili pri zápalových ochoreniach, napr. pri žaludočnom katarovom ochorení, zápale hrdla, dýchacích ciest, ďasien pri reumatizme a rakovine.
Vysoká účinnosť sa dosiahla pri vírusových ochoreniach žalúdka, žalúdočných vredoch, ochoreniach ústnej dutiny, hnisavých ložiskách, hubových ochoreniach chodidiel, či pri liečení otlakov. Objavili sa správy aj o použití propolisu pri liečení migrény, parkinsovej choroby, pri poruchách krvného obehu, zápaloch nervov, kožných bolestiach z prechladnutia a na zmiernenie zápalových ochorení.
Ako si pripraviť propolisovú tinktúru
Budeme potrebovať:
- 100ml 80-90% liehu
- 20g propolisu
Postup prípravy tinktúry
Do 100ml 80-90 % liehu rozotrieme 20 gramov zmrazeného, pevného alebo práškového propolisu, očisteného od nečistôt.
Lieh s propolisom (zmes) zahrejeme na 30°C – 40°C a dobre pretrepeme.
Roztok pretrepávame 6-7 krát v priebehu 1 týždňa.
Nakoniec roztok necháme usadiť a rozpustenú časť opatrne precedíme.
Použitie propolisovej tinktúry sa dobre osvedčilo pri týchto chorobách:
1. Vnútorne infekcie vyvolávajúce horúčky
Pri všetkých vnútrotelových infekciách, ktoré vyvolávajú horúčkovité stavy. Požívať 3-krát denne 30 kvapiek tinktúry do čaju
2. U žien pri prechode – klimaktériu
U žien pri prechode – klimaktériu. V priebehu jedného roka pred očakávaným prechodom užívať 1-krát denne 10 kvapiek tinktúry do čaju.
3. Zápaly prostaty
Pri zápaloch prostaty užívať 1-krát denne 30 kvapiek tinktúry do čaju. Užívať až do vyliečenia.
4. Pri zápaloch pečene a obličiek
Pri zápaloch pečene a obličiek možno dobrý výsledok dosiahnuť užívaním 3-krat denne 40 kvapiek tinktúry do 100ml teplého čaju. Každý druhý deň treba liečbu vynechať a tento spôsob liečby používať až do vyliečenia.
5. Angína, zápal hrdla a nádcha
Pri angíne, zápale hrdla a nádche používať 40 kvapiek tinktúry dáme do 200ml teplého čaju a v priebehu dňa viackrát kloktať.
6. Žalúdočné a dvanástorníkové vredy
Pri žalúdočných a dvanástorníkovych vredoch nakvapkať 40 kvapiek propolisovej tinktúry do 100ml teplého mlieka a vypiť nalačno.
7. Otlaky a kurie oká
Na otlaky – kurie oká, stvrdnuté časti kože použijeme propolisovú tinktúru vo forme obkladu. Kúsok vaty namočíme do tinktúry a prikladáme na choré miesto. Odporúča sa používať večer pred spaním a opakovať viackrát až do vyliečenia.
Upozornenie: Niekoľko dní budú choré miesta pokožky boľavé – citlivé.
8. Kožné defekty
Pri kožných defektoch, ktoré možno natrieť alkoholom. Choré miesta natrieme propolisovou tinktúrou a defekty sa skoro stratia.
9. Hypertenzia (vysoký krvný tlak)
Pri hypertenzii (vysokom krvnom tlaku) užívať denne 30 kvapiek propolisovej tinktúry v čaji až do vyliečenia.
10. Pri nadmernom požití alkoholu (tzv. proti opici)
Pri nadmernom použití alkoholu vypijeme 100ml teplej vody do ktorej sme nakvapkali 50 kvapiek propolisovej tinktúry
11. Plesňové ochorenie na rukách a nohách
Pri plesňových ochoreniach medzi prstami na nohách a rukách napadnuté miesta natrieme vatou namočenou v propolisovej tinktúre.
12. Bolesti žalúdka
Pri žalúdočných bolestiach vypijeme 100ml teplého čaju, do ktorého nakvapkáme 50 kvapiek propolisovej tinktúry. Pri žalúdočných parazitoch možno užívať 2-krát denne na lačný žalúdok.
13. Pri bolesti zubov
Pri bolestiach zubov namočíme kúsok vaty do propolisovej tinktúry, vložíme do dutiny boľavého zuba, prípadne natrieme ďasno okolo boľavého zuba.
14. Ošetrenie preležanín a starších rán
Na ošetrenie starších rán, preležanín. Choré miesta opatrne umyjeme a viackrát natrieme propolisovou tinktúrou. Za krátky čas prestane mokvanie rany a začne proces hojenia.
15. Popáleniny 1. stupňa
Pri popáleninách prvého stupňa. Popálené miesto viackrát potrieme propolisovou tinktúrou a tým zabránime tvoreniu pľuzgierov.
Dôležité upozornenie:
Ľuďom, trpiacim alergiou sa používanie propolisovej tinktúry neodporúča. Treba sa vždy poradiť s odborným lekárom.
Zdroj:
Z babkinej knihy receptov – zo zahraničnej tlače podľa akademika Dr. A. Gubicza.