A čo sú to tie bielkoviny, to sa pýtam samej seba už dlhšiu dobu. Po prečítaní mnohých internetových článkov, blogov a knižných vysvetlení tu je zopár ,,výcucov" zosumarizovaných v jednom. Tak poďme na to.
To, že sú bielkoviny bezpodmienečne potrebnou súšasťou potravy ľudí i zvierat je nám samozrejme známe. Ako aj to, že ich nie je možné ničím nahradiť. Táto vzácna živina vzniká iba v živom rastlinnom tele a do nášho tela sa dostáva ako rastlinná zložka, kde sa mení na živočíšne bielkoviny.
Bielkoviny sú dôležité hlavne preto, že slúžia na stavbu tela, obnovu odumretých buniek (najmä tých povrchových kožných), hormónov a na uvoľňovanie energie. I keď sú bielkoviny najcennejšou živinou, nemali by sme ich konzumovať v nadmernom množstve, pretože pri rozklade by náš organizmus ,,otravovali".
Bielkoviny delíme na plnohodnotné a a neplnohodnotné, podľa toho, aká je ich biologická hodnota. Plnohodnotné bielkoviny sa vyskytujú najmä v potravinách živočíšneho pôvodu. Biologicky najcennejšie sú bielkoviny mlieka, mäsa a vajec. Na ďalších miestach sú to zemiaky, sója, jačmeň, hrach, pšenica a rôzne druhy strukovín. Ak chceme mať vyrovanú hladinu bielkovín v našom organizme, mali by sme konzumovať rastlinnú stravu spolu so živočíšnou, pretože v rastlinnej strave chývajú niektoré aminokyseliny a zmesi rôznych druhov bielkovín majú väčšiu biologickú hodnotu ako jednotlivá bielkovina.
Potreba bielkovín pre organizmus je u každého indivinduálna a závisí do faktorov ako sú napr. životné podmienky, vek, teplota a množstva tuku v strave. Aby človek nepociťoval nedostatok bielkov a telo ich nemuselo odčerpávať zo zásob by malo byť na minime 70 - 100 g na deň. Dospelý organizmus potrebuje pre správne fungovanie 1 g bielkovín na 1 kg vlastnej váhy (čiže 70 kg dospelý človek potrebuje denne prijať 70 g bielkovín).
Detský organizmus by mal pre správny rast a vývin prijať 3 g bielkovín na 1 kg hmotnosti denne. Potreba príjmu bielkovín stúpa hlavne pri ťažkých poraneniach, operáciach a chorobách.
V nasledujúcej tabuľke uvádzam obsah bielkovín v niektorých potravinách:
bielkovina % obsah
strukoviny 25
chudé mäso 20
orechy 17
jogurt, tvaroh, vajcia (bielok) , syry 12
mlieko 3,5
mrkva, kapusta 1